Sign In

Blog

Latest News
Transplantimi syve, arritje e madhe

Transplantimi syve, arritje e madhe

Kirurgët në Nju Jork kanë kryer operacionin e parë për zëvendësimin e syrit të njeriut, një procedurë e gjatë e cila zgjati 21 orë.

Procedura u vlerësua si një sukses i madh edhe pse pacienti nuk e ka rikthyer shikimin në sy.

“Fakti që ne kemi kryer transplantimin e një syri është një hap përpara i rëndësishëm, është një gjë që është menduar për shekuj, por kurrë nuk është realizuar”, tha Eduardo Rodriguez, mjeku që udhëhoqi ekipin që kreu operacionin.

Aaron James, veteran ushtarak i Arkansas, është personi që iu nënshtrua transplantimit të syrit, pasi në qershor të vitit 2021, ndërsa ishte duke punuar një tel i ndezur dëmtonte pjesën e majtë të fytyrës duke përfshirë syrin e majtë, hundën dhe buzët.

Operacioni për zëvendësimin e pjesshëm të fytyrës dhe të syrit kërkoi ndihmën e 140 kirurgëve.

Syri i transplantuar tregon shenja “të jashtëzakonshme” të shëndetit të mirë, por James ende nuk mund të shohë dhe shpreson se me kalimin e kohës shikimi i tij do të rikthehet dhe se procedura inovative që iu nënshtrua do të ndihmojë në përparimin e mjekësisë.

“Është shpresa ime më e madhe. Nëse mund ta rikthej shikimin do të jetë fantastike. Nëse procedura hap një rrugë të re në fushën e mjekësisë, unë jam plotësisht në favoër të kësaj,” tha James për CNN.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية