Sign In

Blog

Latest News
Mos u besoj teknologjisë kineze

Mos u besoj teknologjisë kineze

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi aleatët të enjten që të mos i besojnë teknologjisë kineze ndërsa zhvillojnë infrastrukturën kritike digjitale.

 “Ne kemi parë rezultatet e mbështetjes në Rusi për furnizimin tonë me energji. Ne nuk duhet ta përsërisim këtë gabim duke u mbështetur te Kina për të ofruar teknologjinë për rrjetet tona kritike”, tha ai sipas Anadolu Agency.

Vërejtjet e Stoltenberg erdhën në Berlin gjatë Konferencës së parë vjetore të Mbrojtjes Kibernetike të NATO-s, e cila mblodhi së bashku zyrtarë të lartë të mbrojtjes dhe ekspertë të sigurisë nga vendet anëtare dhe partnerët e NATO-s.

Ai argumentoi se vende si Rusia dhe Kina po sfidojnë vlerat, interesat e Perëndimit, si dhe sigurinë në hapësirën kibernetike.

“Ndërsa Kina nuk është kundërshtari ynë, ajo nuk ndan vlerat tona. Dhe është e vendosur të formësojë të ardhmen e hapësirës kibernetike sipas imazhit të saj. Me pak transparencë dhe pa respekt për të drejtat e njeriut”, tha ai, ndërsa akuzoi Kinën për përdorimin e teknologjive të reja si mjete për shtypjen në vend.

“Dhe ajo po eksporton teknologjitë e saj, duke përfshirë njohjen e fytyrës, si instrumente të kontrollit shtetëror në vendet anembanë botës”, tha ai.

“Po propozon gjithashtu protokolle të reja interneti në Kombet e Bashkuara, për të sfiduar vetë nocionin e një hapësire kibernetike të lirë dhe të hapur”, shtoi Stoltenberg.

Shefi i Mbrojtjes i NATO-s tha se vendet anëtare duhet të rrisin bashkëpunimin për teknologjitë e reja dhe sigurinë kibernetike, dhe të mbështesin projektet e përbashkëta me sektorin privat.

“Nëpërmjet NATO-s, ne mund të punojmë së bashku për të forcuar sigurinë tonë kibernetike, për të ndërtuar një hapësirë të sigurt kibernetike për të gjithë dhe për të mbajtur të sigurt 1 miliard njerëzit tanë”, tha ai.

“Nuk është e mundur të mbahen të sigurta kombet tona pa sektorin privat. Pra, ne duhet të flasim, të planifikojmë dhe të ushtrojmë më shumë së bashku”, shtoi Stoltenberg.

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn, ministri i Jashtëm holandez Hanke Bruins Slot, ministri i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, ministrja e Jashtme e Finlandës Elina Valtonen dhe nënsekretari parlamentar i Shtetit britanik për Evropën Leo Docherty ishin në mesin e pjesëmarrësve në konferencë.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية