Sign In

Blog

Latest News
Të etiketohen qartë përmbajtjet nga Inteligjenca Artificiale

Të etiketohen qartë përmbajtjet nga Inteligjenca Artificiale

Komisioni Evropian ka thirrur për identifikimin dhe etiketimin e përmbajtjeve të prodhuara me Inteligjencën Artificiale (IA) në platformat online për të parandaluar dezinformimin.

Por a mund të ruajë BE ritmin me zhvillimin e teknologjisë, ngre me të drejtë pyetjen rrejti gjerman Deutche Welle.

Aktualisht i është kërkuar grupeve si Google, Facebook, YouTube e TikTok të identifikojnë dhe të etiketojnë videot dhe fotot e prodhuara nga inteligjenca artificiale (AI) në mënyrë që të shmangen iluzionet e shikuesve.

Brukseli duket se trembet se IA po krijon gisht për përhapjen e lajmeve të rreme dhe informacioneve të dyshimta.

“Mjete të avancuara komunikimi si ChatGPT janë në gjendje të krijojnë përmbajtje shumë pranë reales, në disa sekonda,” tha sot komisionerja e BE, Vera Jourova.

“Gjenerues imazhesh krijon foto të dukshme autentike të eventeve që nuk kanë ndodhur kurrë, duke krijuar informacion të rreme. Gjenerues zëri mund të imitojnë zërin e një personi me vetëm disa sekonda të folur,” tha Jourova.

Ajo shtoi se makinat nuk kanë të drejtë për lirinë e fjalës dhe i ka kërkuar 44 kompanive nënshkruese të kodit të praktikës kundër dezinformimit të ndihmojnë për identifikimin e përmbajtjeve të prodhuara nga Inteligjenca Artificiale.

“Etiketimi duhet të fillojë sa më parë,” tha ajo.

Aktualisht nuk ka detyrim për kompanitë për të zbatuar kërkesën e fundit të Brukselit pasi kodi i praktikës është vullnetar. Eksperti i ekonomisë dixhitale Andrea Renda, tha se për zbatimin e kërkesës ka jo vetëm kufizime ligjore por edhe teknike.

“Nuk ka garantim që mund të detektohen përmbajtjet e prodhuara nga IA,” tha ai për rrjetin DW duke shtuar se mund të bëhen përpjekje por rezultatet do të jenë larg nga 100%.

Ndërsa Jourova shtoi se ishte siguruar nga kreu i Google, Sundar Pichai. “E pyeta nëse kanë teknologjinë për detektimin e përmbajtjeve të prodhuara nga IA dhe etiketimin e tyre në mënyrë që njerëzit ta kuptojnë se çfarë po shohin. Ai më tha ‘po’. Jemi duke e krijuar dhe duke e përmirësuar’,” tha ajo.

FOTO GALERI
1/3

“Mjete të avancuara komunikimi si ChatGPT janë të aftë të krijojnë përmbajtje shumë pranë reales, për çështje disa sekondash,” tha sot komisionerja


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية