Sign In

Blog

Latest News
Fshehje teleshpiunuese: Heqja dhe mbrojtja

Fshehje teleshpiunuese: Heqja dhe mbrojtja

Një kërcënim i ri për përdoruesit e Android: janë zbuluar aplikacione që dëmtojnë telefonin tuaj dhe janë instaluar kur e blini. Edhe më keq, largimi i aplikacioneve që mund të dëmtojnë telefonin do ta bënte pajisjen të paanash.

Malwarebytes paralajmëron për programin kompjuterik që është i dëmshëm për telefonin tuaj dhe tashmë është në telefonin tuaj kur e tërhiqni atë nga kutia. Këto janë dy aplikime, transmeton KosovaPress.

Përmes veprimit të përdoruesit

Malware i parë është pjesë e aplikacionit të azhurnimit wi-fi që duhet të keni në telefonin tuaj, pasi është mënyra e vetme për të azhurnuar sistemin tuaj operativ Android.

Megjithatë, përveç kësaj karakteristike, azhurnimi pa tel mund të instalojë automatikisht aplikacione pa pëlqimin e përdoruesit.

“Ne e zbuluam këtë aplikacion si Android / PUP.Riskware.Autoins.Fota.fbcvd. Është pjesë e Adups, një kompani me bazë në Kinë që kapet duke mbledhur të dhëna të klientëve, duke krijuar një “derë të pasme” që është e dëmshme softueri mund të futet në telefon,” shkruan Malwarebytes.

“Që nga momenti kur hyni në telefonin tuaj celular, Wireless Update fillon instalimin automatik të aplikacioneve. Nuk ka pëlqim të përdoruesit për ta bërë këtë, por aplikacionet instalohen në mënyrë të pavarur”, shtuan ata.

Kjo krijon mundësinë për të futur ndonjë softuer pa dijeninë e përdoruesit, pasi askush madje nuk ju pyet se çfarë do të dëshironit në telefonin tuaj ose çfarë nuk doni.

Përmes zgjidhjes së duhur?

Një tjetër aplikim i dëmshëm është Cilësimet. Ekspertët kanë zbuluar atje një softuer me qëllim të keq të quajtur Android/Trojan.Dropper.Agent.UMX.

Këtu lind problemi më i madh: Meqenëse Cilësimet janë mënyra kryesore për të ndryshuar të gjitha cilësimet në pajisjen tuaj, largimi i këtij aplikacioni do ta bënte telefonin të padobishëm. Ky program u gjet në telefonat e subvencionuar nga qeveria amerikane për njerëzit e varfër.

Duke këshilluar përdoruesit, ata thanë në faqen e internetit të Malwarebytes se ia vlen të fshini aplikacionin e parë (azhurnimi pa tel), por që ata nuk kishin zgjidhjen e duhur për të dytën, sepse nëse Cilësimet do të fshiheshin nga telefoni, do të bëhej “thjesht një peshë e shtrenjtë”, transmeton KosovaPress.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية