Sign In

Blog

Latest News
Apple ndërton mjet të ri privatësie për iPhone

Apple ndërton mjet të ri privatësie për iPhone

Nisur këtë javë, firma Apple ka lëshuar një përditësim të ri për telefonat e saj iPhone, i cili përfshin një vegël të fuqishme për mbrojtjen e privatësisë, dhe për të mos e përdorur atë duhet të zgjidhet opsioni përkatës. Prandaj, ata që ende nuk e kanë instaluar përditësimin, duhet të vepruar pa vonese.

Vegla anti-gjurmues e sistemit iOS 14.5 paraqet një rrezik për Facebook dhe platformat e tjera që monitorojnë aktivitetin e përdoruesve në internet për të shërbyer reklama të ndërgjegjshme, për të mbledhur të dhëna personale dhe informacione të tjera. Prandaj, Facebook ka tentuar të kundërshtojë vendosjen e opsionit Apple App Tracking Transparency (ATT), i cili u prezantua nga kompania që nga muaji qershor.

“Një nga sekretet e reklamave dixhitale është që kompanitë si Facebook i monitorojnë zakonet e përdorimit të internetit të përdoruesve. Tani, megjithatë, Facebook dhe platforma të tjera si Spotify dhe Amazon, do të duhet të kërkojnë leje për të bërë këtë në telefonat e përditësuara iPhone”, raporton kompania.

Rrjeti NBC News thotë: “Sistemi i ri ofron një perspektivë të qartë se sa të dhëna po i jepen reklamave dhe aplikacioneve, dhe i jep fuqi përdoruesve për të zgjedhur kujt u jepen më shumë informacione personale”.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية