Sign In

Blog

Latest News
NASA teston helikopterin në Mars

NASA teston helikopterin në Mars

NASA do të provojë fluturimin e një ajrore të vogël në Mars, hera e parë kjo që synohet kontrolli i një mjeti të tillë nga një tjetër planet.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, “Ingenuity” një ajrore me peshë 1,8 kilogram, do të zbresë ngadalë deri në tre metra lartësi mbi sipërfaqen e planetit të kuq, do të qëndrojë aty për 30 sekonda e pastaj do të rrotullohet përpara se të ulet lehtë në tokë mbi katër këmbët e tij.

Fluturimi i provës do të kryhet 173 milion milje larg Tokës, në basenin e gjerë marsian të njohur si krateri Jezero. “Momenti që e prisnim prej kaq kohësh, erdhi”, tha menaxherja e projektit, Ingenuity, MiMi Aung.

Roboti i vogël u dërgua në Mars me roverin Perseverancë, që zbriti atje në 18 shkurt pas një udhëtimit thuajse 7 mujor në hapësirë. NASA shpreson që imazhet dhe videot e fluturimit t’i sigurojë pikërisht nga kamerat e montuara te vetë ajrore por edhe te Perseverance, që do të vendoset 76 metra larg.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية