Sign In

Blog

Latest News
Video HD e Hënës gjatë misionit Artemis II

Video HD e Hënës gjatë misionit Artemis II

Kur misioni Artemis II me ekuipazh të kryejë udhëtimin e tij të nderuar në fund të vitit 2024, ne do të jemi në gjendje të shohim video të hënës si asnjëherë më parë – dhe e gjitha kjo falë lazerëve.

Anija kozmike Orion do të niset me astronautët e NASA-s Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch dhe Jeremy Hansen të Agjencisë Kanadeze të Hapësirës në një udhëtim afërsisht 10-ditor përtej Hënës.

Së bashku me udhëtimin historik në Hënë do të jetë edhe Sistemi i Komunikimeve Optike Orion Artemis II, ose O2O – duke e bërë Artemis II fluturimin e parë hënor me ekuipazh për të demonstruar teknologjinë e komunikimit me lazer.

Sistemi O2O do të jetë në gjendje të kthejë imazhet dhe videot me rezolucion të lartë të sipërfaqes hënore në Tokë me një shpejtësi zbritjeje deri në 260 megabit për sekondë. Gjerësia e lartë e brezit, shumë larg pamjeve të kapura gjatë misioneve Apollo 50 vjet më parë, mund të mundësojë pamje me definicion të lartë të hënës në kohë reale.

Sistemi lazer gjithashtu do të jetë në gjendje të dërgojë dhe të marrë procedura, plane fluturimi, mesazhe zanore dhe komunikime të tjera ndërmjet anijes kozmike Orion dhe kontrollit të misionit në Tokë.

“Duke futur teknologji të reja të komunikimit me lazer në misionet Artemis, ne po fuqizojmë astronautët tanë me më shumë akses në të dhëna se kurrë më parë,” tha në një deklaratë menaxheri i projektit O2O Steve Horowitz. “Sa më të larta të jenë shpejtësitë e të dhënave, aq më shumë informacion mund të dërgojnë instrumentet tona në shtëpi në Tokë dhe aq më shumë shkencë mund të kryejnë eksploruesit tanë hënorë.”

Tradicionalisht, NASA është mbështetur në valët e radios për të komunikuar me anijen kozmike dhe për të kthyer të dhënat në Tokë.

Antenat e vendosura në mbarë botën marrin komunikime nga satelitët që transmetojnë frekuenca radio që transportojnë të dhëna drejt dhe nga misione të ndryshme, si kthimi i të dhënave shkencore ose dërgimi i komandave nga kontrolli i misionit.

Lazerët, që udhëtojnë si rreze të padukshme, mund të dërgojnë terabajt të dhëna në një transmetim të vetëm. Sistemet e komunikimit me lazer, të cilat janë gjithashtu më të lehta, të sigurta dhe fleksibël, mund të plotësojnë valët e radios të përdorura nga shumica e misioneve të NASA-s.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية