Sign In

Blog

Latest News
Vendndodhje e re për lëshimin e raketave: SpaceX

Vendndodhje e re për lëshimin e raketave: SpaceX

Guardianët Hapësinore të SHBA-së raportuan të hënën se SpaceX-it të Elon Musk iu dhurohet miratimi për të marrë me qira një kompleks të dytë lëshimi raketash në një bazë ushtarake në Kaliforni, duke çuar në pesë numrin e vendndodhjeve të kompanisë hapësinore.

Sipas marrëveshjes së qirasë, SpaceX do të lëshojë raketat e veta Falcon nga Space Launch Complex-6 në Vandenberg Space Force Base, një vend lëshimi ushtarak në veri të Los Anxhelosit, ku kompania hapësinore operon një tjetër platformë lëshimi. Ajo ka dy të tjera në Florida dhe faqen e saj private Starbase në Teksasin jugor.

Një njoftim i Forcave Hapësinore të hënën mbrëma tha se një letrë mbështetëse për vendimin u nënshkrua të premten nga komandanti i Space Launch Delta 30, Kol. Rob Long. Njoftimi nuk përmendi një kohëzgjatje të qirasë së SpaceX.

Vendi i ri i nisjes, i liruar vitin e kaluar nga bashkëndërmarrja Boeing-Lockheed, United Launch Alliance, i jep SpaceX më shumë hapësirë ​​për të trajtuar një orar gjithnjë e më të ngarkuar të nisjes për lëshime satelitore komerciale, qeveritare dhe të brendshme.

Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg lejon lëshimet në një trajektore jugore mbi oqeanin Paqësor, e cila shpesh përdoret për monitorimin e motit, satelitët ushtarakë ose spiun që zakonisht mbështeten në orbitat polare të Tokës.

Licensimi i SpaceX për Space Launch Complex-6 vjen ndërsa kompanitë e raketave përgatiten të konkurrojnë për programin e Pentagonit të Fazës 3 të Sigurisë Kombëtare të Nisjes Hapësinore, një përpjekje për prokurimin e nisjes ushtarake që pritet të fillojë në vitin e ardhshëm.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية