Sign In

Blog

Latest News
Përshtatja e IA në kujdesin e pacientëve

Përshtatja e IA në kujdesin e pacientëve

Një specialist në neuroshkencë, Dr Cohen Solal është bashkëthurmuese dhe drejtuese ekzekutive e kompanisë izraelite të teknologjisë së shëndetit Genetika+.

E themeluar në vitin 2018, firma thotë se teknologjia e saj mund të përputhet më së miri me ilaçet kundër depresionit me pacientët, për të shmangur efektet anësore të padëshirueshme dhe për t’u siguruar që ilaçi i përshkruar të funksionojë sa më mirë që të jetë e mundur.

“Ne mund të karakterizojmë mjekimin e duhur për çdo pacient herën e parë,” thotë Dr Cohen Solal.

Genetika+ e bën këtë duke kombinuar teknologjinë më të fundit të qelizave staminale, rritjen e qelizave specifike njerëzore, me softuerin e inteligjencës artificiale (AI).

Nga mostra e gjakut të një pacienti, teknikët mund të gjenerojnë qeliza të trurit. Këto më pas ekspozohen ndaj disa antidepresantëve dhe regjistrohen për ndryshimet qelizore të quajtura “biomarkues”.

Ky informacion, i marrë me historinë mjekësore dhe të dhënat gjenetike të pacientit, përpunohet më pas nga një sistem AI, për të përcaktuar ilaçin më të mirë që mjeku duhet të përshkruajë dhe dozën.

Megjithëse teknologjia aktualisht është ende në fazën e zhvillimit, Genetika+ me bazë në Tel Aviv synon të nxjerrë në treg vitin e ardhshëm.

Një shembull se si AI po përdoret gjithnjë e më shumë në sektorin farmaceutik, kompania ka siguruar fonde nga Këshilli Evropian i Kërkimit i Bashkimit Evropian dhe Këshilli Evropian i Inovacionit. Genetika+ po punon gjithashtu me firmat farmaceutike për të zhvilluar barna të reja precize.

Kompania shpreson se puna e saj do të jetë në kërkesë të madhe në të ardhmen. Ka më shumë se 280 milionë njerëz në mbarë botën që vuajnë nga depresioni, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe marrja e antidepresantëve nuk është trajtimi i duhur për të gjithë. Është vlerësuar prej kohësh se pothuajse dy të tretat e recetave fillestare për depresionin ose ankthin, mund të mos funksionojnë siç duhet.

“Ne jemi në kohën e duhur për të qenë në gjendje të martojmë teknologjinë më të fundit kompjuterike dhe përparimet e teknologjisë biologjike,” thotë Dr Cohen Solal.

Dr Heba Sailem thotë se potenciali i AI për të transformuar industrinë farmaceutike globale, e cila gjeneroi të ardhura prej 1.4 trilion dollarë (1.1 trilion £) në 2021, është i madh.

Një lektore e vjetër e AI biomjekësore dhe shkencës së të dhënave në King’s College London, ajo thotë se AI ka ndihmuar deri më tani me gjithçka “nga identifikimi i një gjeni të mundshëm objektiv për trajtimin e një sëmundjeje të caktuar dhe zbulimi i një ilaçi të ri, deri te përmirësimi i trajtimit të pacientit.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية