Sign In

Blog

Latest News
Nepal ndalon TikTok, prishet harmonia sociale

Nepal ndalon TikTok, prishet harmonia sociale

Qeveria në Nepal njoftoi të hënën se po ndalon aplikacionin e njohur të mediave sociale TikTok, duke deklaruar se refuzimi i platformës për të frenuar përmbajtjen e urrejtjes po ndikon në “unitetin shoqëror”.

TikTok ka më shumë se një miliard përdorues globalisht, kështu që ndalimi nga një vend Himalayan me një popullsi prej rreth 30 milionë banorësh nuk ka gjasa të ndikojë ndjeshëm në aplikacion, por është një tjetër shenjë e keqe për kompaninë kineze në përpjekjet nga qeveritë e ndryshme për të kufizuar përdorimin e tij.

TikTok ishte ndër dhjetëra aplikacionet kineze të ndaluara nga India në vitin 2020, pas një përplasjeje midis dy vendeve në Himalajet që mbetet e pazgjidhur. Aplikacioni i është nënshtruar gjithashtu një kontrolli dhe kufizimesh të shtuara në Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe Kanada për shkak të shqetësimeve se të dhënat e përdoruesit po ndahen me qeverinë kineze.

Zyrtarët cituan mbizotërimin e përmbajtjes që ata thanë se po nxiste urrejtje fetare, dhunë dhe abuzim seksual dhe që ka çuar në përleshje jashtë linje, duke detyruar shtetrrethimin dhe vendosjen e policisë.

Megjithëse përmbajtja toksike përfshin seksizmin dhe kasteizmin, një çështje veçanërisht e nxehtë kanë qenë sulmet virtuale ndaj TikTok midis hinduve, myslimanëve dhe disa komuniteteve indigjene mbi masakrën e lopëve, e cila shihet si e shenjtë mes një numri të madh hindush.

“Uniteti ynë shoqëror, struktura familjare dhe marrëdhëniet familjare po shqetësohen nga mediat sociale, nga TikTok,” tha Rekha Sharma, ministrja e Nepalit për komunikimet dhe teknologjinë e informacionit, pas miratimit të ndalimit nga kabineti i ministrave.

“Vendimi për të ndaluar TikTok do të hyjë në fuqi menjëherë,” tha zonja Sharma, por kompanitë e telekomunikacionit duhet ende ta vënë në fuqi ndalimin dhe nuk ishte e qartë se kur përdoruesit nuk do të kishin më akses.

Zyrtarët nepalezë thanë se ata iu drejtuan ndalimit pasi TikTok refuzoi të adresonte shqetësimet për përmbajtjen shqetësuese, edhe pasi qeveria u kontaktua në raste të përsëritura.

Popullariteti i TikTok është rritur veçanërisht në Nepal që nga pandemia, duke arritur në rreth 2.2 milionë përdorues aktivë.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية