Sign In

Blog

Latest News
Kodimi automatik i mesazheve për FB dhe Messenger

Kodimi automatik i mesazheve për FB dhe Messenger

Çdo bisedë në Facebook dhe Messenger do të enkriptohet automatikisht, Meta ka njoftuar.

Mesazhet dhe thirrjet e mbrojtura nga enkriptimi nga skaji në fund (E2EE) mund të lexohen vetëm nga dërguesi dhe marrësi.

Është e mundur të keni zgjedhjen për të koduar mesazhet për vite, por tani pozicioni do të jetë i paracaktuar.

Kritikët, përfshirë policinë dhe qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar, kanë thënë se shpërndarja do ta bëjë më të vështirë zbulimin e abuzimit seksual të fëmijëve në platformë.

Mbrojtja nënkuptonte se askush, përfshirë Metën, nuk mund të shihte se çfarë dërgohet ose thuhet, “përveç nëse vendosni të raportoni një mesazh tek ne”, ka thënë Loredana Crisan, drejtuese e Messenger në një postim.

“Kompania ka punuar me ekspertë të jashtëm, akademikë, avokatë dhe qeveri për të identifikuar rreziqet për të siguruar që privatësia dhe siguria të shkojnë dorë për dore”, shkroi ajo.

Pritet që mesazhet në Instagram, i cili gjithashtu është në pronësi të Metës, mund të kriptohen si parazgjedhje diku në vitin e ri.

Meta thotë se njerëzit do të dinë kur bisedat e tyre të përmirësohen dhe të kodohen, sepse do t’u kërkohet të konfigurojnë një metodë rikuperimi për të rivendosin mesazhet e tyre nëse humbasin, ndryshojnë ose shtojnë një pajisje.

Aplikacionet duke përfshirë iMessage, Signal dhe WhatsApp mbrojnë privatësinë e mesazheve me E2EE, por teknologjia është kthyer në një fushë beteje politike.

Aplikacionet dhe mbështetësit e tyre argumentojnë se teknologjia mbron privatësinë dhe sigurinë, përfshirë atë të fëmijëve.

Por zbatimi i ligjit, disa organizata bamirëse për fëmijë dhe Home Office e kanë kundërshtuar zgjerimin e E2EE.

Fuqitë e reja në Aktin e Sigurisë në internet të miratuar së fundmi mund t’i mundësojnë Ofcom-it të detyrojë kompanitë e teknologjisë të skanojnë materialet e abuzimit të fëmijëve në mesazhe të koduara. Signal dhe WhatsApp kanë thënë se do refuzojnë të përmbushin kërkesa të tilla. Por pavarësisht këtyre kompetencave, ka pasur presion të vazhdueshëm ndaj Metës për të mbajtur zgjerimin e E2EE.

James Babbage, drejtori i Kërcënimeve të Përgjithshme në Agjencinë Kombëtare të Krimit (NCA), tha në shtator se nëse Facebook do të prezantonte enkriptimin nga fundi në fund, do të ulte masivisht aftësinë kolektive për të mbrojtur fëmijët.

Sekretarja e atëhershme e Brendshme, Suella Braverman, pretendoi se mesazhet direkte të Facebook Messenger dhe Instagram ishin platformat e zgjedhura për pedofilët në internet. Për BBC ajo u shpreh: Ne po arrestojmë në këtë vend rreth 800 autorë në muaj, po mbrojmë rreth 1200 fëmijë.

Por Meta argumentoi se kishte shpenzuar vite duke zhvilluar masa të forta sigurie për të parandaluar, zbuluar dhe luftuar abuzimin duke ruajtur sigurinë në internet.

“Kur E2EE është i paracaktuar, ne do të përdorim gjithashtu një sërë mjetesh, duke përfshirë inteligjencën artificiale, që i nënshtrohet ligjit në fuqi, për të zbuluar në mënyrë proaktive llogaritë e përfshira në modele keqdashëse sjelljeje, në vend që të skanojmë mesazhe private”, shkroi kompania.

Firma gjithashtu njoftoi të mërkurën se do të shtonte një sërë veçorish të reja, duke përfshirë aftësinë për të redaktuar mesazhet deri në 15 minuta pasi ato të jenë dërguar.

Ndryshimet do të duhen disa muaj për t’u zbatuar plotësisht, tha kompania.


Top Channel

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية