Sign In

Blog

Latest News
Google paralajmëron: Hiqni veçorinë e sigurisë!

Google paralajmëron: Hiqni veçorinë e sigurisë!

Gjiganti i teknologjisë deklaroi se mjeti nuk ishte më i domosdoshëm por përdoruesit ishin të zhgënjyer nga ky veprim i kompanisë.

Mjeti i lajdhësisë së Google, i shfaqur në vitin 2015, u krijua për të gjetur dhe fshirë softuerin e panevojshëm që mund të ndërhynte në shfletuesin tuaj. Përdoruesit e Chrome ishin në gjendje ta përdornin atë nëpërmjet opsionit të Kontrollit të Sigurisë në Cilësimet e tyre.

Por karakteristika tani është hequr. Mjeti nuk do të jetë më i «disponueshëm» në Chrome 111, i cili doli dje. Google tha në një deklaratë:

Deri tani, ajo ka kryer më shumë se 80 milionë pastrime, duke ndihmuar në hapjen e rrugës për një ueb më të pastër dhe më të sigurt. Chrome do të heqë gjithashtu komponentin që skanon periodikisht makinat Windows dhe i kërkon përdoruesit të pastrohen nëse gjen ndonjë gjë të dyshimtë.

Google shpjegoi se kishte pasur një “zbritje të vazhdueshme” të softuerit të panevojshëm në shfletuesit e kompjuterëve të njerëzve, si dhe një rënie në ankesat për aplikacionet që ndërhyjnë në përvojën e tyre në ueb. Google tha:

Për shembull, muajin e kaluar vetëm 0.06% e skanimeve të Chrome Cleanup Tool të drejtuara nga përdoruesit zbuluan një softuer të panevojshëm të njohur.

Funksioni Shfletimi i Sigurt i Google i përzier me softuerin personal antivirus të njerëzve “në një mënyrë më efektive” bllokon softuerin e panevojshëm, shtoi gjiganti i teknologjisë. Shumë përdorues të Chrome e përdorën këtë veçori për të ndihmuar në mbrojtjen kundër softuerit të padëshiruar dhe për të ndaluar vjedhjen e cookies që është kur një person i tretë mund të kopjojë të dhënat tuaja dhe të gjurmojë të gjitha sajtet që keni eksploruar.

Megjithatë, Chrome tani po trajton malware dhe vjedhjen e cookies duke përdorur karakteristikat e tij falas të Shfletimit të Sigurt dhe Mbrojtjes së Përmirësuar. Shfletimi i sigurt në Chrome është një karakteristikë automatike.

Përdoruesit mund të ndryshojnë nivelin e mbrojtjes që marrin duke shkuar te Settings > Privacy and Security > Safe Browsing > dhe duke zgjedhur nivelin që dëshirojnë.

Sidoqoftë, përdoruesit do të duhet të aktivizojnë manualisht veçorinë e Mbrojtjes së Përmirësuar, e cila u shfaq në dhjetor. Funksioni “rrit ndjeshëm mbrojtjen nga faqet e internetit dhe shkarkimet e rrezikshme”, sipas Google.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية