Sign In

Blog

Latest News
Ekspedita hapësinore: Rrëzohet kutia e veglave në hapësirë!

Ekspedita hapësinore: Rrëzohet kutia e veglave në hapësirë!

Astronautët e NASA-s kanë rastësisht rrëzuar një kuti veglash gjatë një udhëtimi rreth Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, i cili ka përfunduar duke lundruar në hapësirë dhe duket se pamja e saj mund të jetë e dukshme nga Toka.

Jasmin Moghbeli dhe Loral O’Hara kaluan gjashtë orë e 42 minuta jashtë ISS ndërsa kishin punë mirëmbajtjeje. Por një çantë u fluturoi larg dhe tani po rrotullohet rreth Tokës me disa minuta distancë para stacionit hapësinor.

Sidoqoftë, pamjet u kapën në kamera nga kolegu japonez i çiftit, Satoshi Furukawa, i cili rastësisht fotografoi çantën ndërsa po fotografonte malin Fuji. NASA tha se pajisjet ‘e humbura’ në hapësirë nuk ishin të nevojshme për pjesën e mbetur të punës.

Misioni i Kontrollit analizoi rrugën e çantës dhe përcaktoi se rreziku i rikontaktimit me stacionin ishte i ulët dhe se ekuipazhi në bord dhe stacioni hapësinor ishin të sigurt.

Çanta është klasifikuar si ‘mbeturinë hapësinore’ dhe pritet të kthehet në orbitën e Tokës në muajt e ardhshëm, por ka të ngjarë të digjet gjatë kësaj kohe.

EarthSky tha se disa njerëz duhet të jenë në gjendje ta shohin atë duke lundruar me vetëm një palë dylbi.

“Është çuditërisht më i ndritshëm seç duhet për një çantë mjetesh. Objekti shkëlqen pak më poshtë kufirit të dukshmërisë me sy të lirë”, thuhet në uebsajtin e NASA.

Aktualisht besohet se ka rreth 100,000 sende të mbeturinave orbitale që qarkullojnë rreth Tokës. Kjo nuk është hera e parë që një astronaut humbet një kuti mjetesh. Në nëntor 2008, Heide Stefanyshyn-Piper po kryente një riparim të ngjashëm kur ndodhi e njëjta gjë.

Në vitin 2006, shëtitësi në hapësirë, Piers Sellers, raportoi i dëshpëruar se kishte humbur një shpatull. Dhe në vitin 1965, ecësi i parë amerikan në hapësirë, Ed White, humbi një dorezë rezervë kur doli jashtë për herë të parë.

 


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية