Sign In

Blog

Latest News
Zhdukja e akullnajave në 2100

Zhdukja e akullnajave në 2100

Tufat e akullnajave në gjithë planetin po shpërthejnë më shpejt se sa shkencëtarët kanë menduar deri tani.

Shkencëtarët gjithashtu besojnë se deri në vitin 2100, mund të humbasin dy të tretat e tufave të akullnajave.

Për të parashikuar fatin e 215,000 tufave të ndryshëm të akullit në Tokë, shkencëtarët përdorën simulime kompjuterike. Si bazë për këto simulime supozuan rritjen e temperaturës dhe përllogaritën se sa prej tyre do të shkriheshin dhe se si shkrirja e tyre do të rriste nivelet e detit.

Në kushtet aktuale mendohet se në krahasim me periudhën para-industriale, Toka do të përjetojë një rritje temperaturë prej 2.7 gradë Celsius, që do të thotë se deri në vitin 2100 rreth 32% e tufave të akullnajave në Tokë do të zhduken.

Pavarësisht se çfarë, ne do të humbasim shumë nga tufat e akullnajave, tha për agjencinë e lajmeve AP autori kryesor i studimit David Rounce, studiues i akullnajave dhe profesor inxhinierie në Universitetin Carnegie Mellon. “Por gjithsesi ne kemi mundësinë të punojmë për të kufizuar numrin e tufave të akullnajave që mund të humbasim.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية