Sign In

Blog

Latest News
Zelanda e Re: Ndalohet TikTok në parlament

Zelanda e Re: Ndalohet TikTok në parlament

Zelanda e Re do të ndalojë platformën e ndarjes së videove TikTok në të gjitha pajisjet me akses në parlamentin e saj deri në fund të këtij muaji.

Drejtuar nga Shtetet e Bashkuara, një numër në rritje i vendeve perëndimore po vendosin kufizime në përdorimin e platformës së ndarjes së videove TikTok në pajisjet qeveritare duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare.

Rafael Gonzalez-Montero, shefi ekzekutiv i shërbimit parlamentar të Zelandës së Re, tha në një deklaratë të premten:  Rreziket e përdorimit të TikTok nuk janë të pranueshme. Ky vendim është marë në bazë të analizave të ekspertëve tanë dhe pas diskutimit me kolegët tanë në të gjithë qeverinë dhe ndërkombëtarësh. Me këshillën e ekspertëve tanë të sigurisë kibernetike, Shërbimi Parlamentar ka informuar anëtarët dhe stafin se aplikacioni TikTok do të hiqet nga të gjitha pajisjet me akses në rrjetin parlamentar. Por atyre që kanë nevojë për aplikacionin për të kryer detyrat e tyre demokratike mund t’u jepet një përjashtim.

CNN ka kontaktuar me TikTok dhe pronarin e tij me bazë në Pekin ByteDance për koment.

Në një email drejtuar anëtarëve të parlamentit të parë nga CNN, Gonzalez-Montero u tha ligjvënësve se aplikacioni do të hiqej nga pajisjet e tyre të korporatave më 31 Mars, pas së cilës ata nuk do të jenë në gjendje ta ri-shkarkojnë atë.

Ai gjithashtu udhëzoi ligjvënësit që të çinstalojnë aplikacionin nga pajisjet e tyre private, duke shtuar se mospërputhja mund t’i bëjë ata të paaftë për të hyrë në rrjetin parlamentar.

Ligjvënësi i Zelandës së Re Simon O’Connor, i cili është gjithashtu një bashkëkryetar i Aleancës Ndërparlamentare për Kinën (IPAC), i tha CNN se ai e mirëpret vendimin, duke e quajtur atë “një të mirë”.

Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Kanadaja kanë urdhëruar heqjen e aplikacionit nga të gjithë telefonat e qeverisë, duke përmendur shqetësimet e sigurisë kibernetike. Të tre vendet janë pjesë e të ashtuquajturës aleancë “Pesë Sytë” që bashkëpunojnë me njëri-tjetrin për mbledhjen dhe shkëmbimin e inteligjencës. Australia dhe Zelanda e Re përbëjnë pesëshen.

Aplikacioni kinez për ndarjen e videove është gjithashtu i ndaluar në të tre institucionet kryesore qeveritare të Bashkimit Evropian. Tik Tok është bërë një nga platformat më të suksesshme të mediave sociale në botë dhe është jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e të rinjve.

Aplikacioni i shkurtër për ndarjen e videove ka më shumë se 100 milionë përdorues vetëm në Shtetet e Bashkuara.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية