Sign In

Blog

Latest News
Vaksina kundër COVID19 nuk do të shitet në Amerikë

Vaksina kundër COVID19 nuk do të shitet në Amerikë

Kompania bio-farmaceutike gjermane, CureVac, e cila ka ndërmarrë hapa për të gjetur një vaksinë kundër koronavirusit, ka rrëzuar mediat vendore se qeveria amerikane ka interes të blerë atë.

Gazeta gjermane Welt am Zontag raportoi në të dielën, duke përdorur burime anonime nga Qeveria gjermane, se ish-drejtori i Përgjithshëm i CureVac, Daniel Menichel, ishte në një takim me presidentin Donald Trump dhe njerëzit në industrinë farmaceutike në fillim të marsit.

Në 11 mars, kompania nga Tibingen njoftoi se Menichella nuk ishte më drejtori i përgjithshëm i saj, pa dhënë asnjë shpjegim se pse.

Welt am Zontag deklaroi se Trump i ofroi CureVac një shumë të madhe parash për të blerë kompaninë ose teknologjinë e saj, dhe kështu të drejtën për të prodhuar vaksinën kundër koronavirus tani në dukje vetëm për tregun amerikan.

Curevac konfirmoi në Twitter se kishte një takim me Trump më 2 mars, por se pretendimet e mediave për ofertën e Uashingtonit ishin të pasakta.

“CureVac nuk mori një ofertë nga qeveria amerikane ose subjektet përkatëse para, gjatë ose pas takimit të Task Forcës në Shtëpinë e Bardhë më 2 mars”, shkruan në Twitter ndërmarrja me bazë në Tibingen.

Edhe ministri i Shëndetësisë Jens Spahn tha se shitja e kompanisë nga Tibingen nuk është në diskutim, ndërsa ministri i Ekonomisë Peter Altmayer tha se “Gjermania nuk është në shitje”.

I pyetur nga mediat nëse SHBA u përpoq të blinte kompaninë për një shumë të madhe parash, ministri i Brendshëm gjerman Horst Zehofer tha se ai “vetëm mund të thotë se ka dëgjuar vazhdimisht nga anëtarët e qeverisë se kjo është e vërtetë”.

Nga ana tjetër, ambasadori amerikan në Gjermani dhe ushtruesi i detyrës të drejtorit të Inteligjencës Kombëtare Richard Grenell ka mohuar pohimet e gazetës Welt am Zontag dhe media të tjera, duke e i quajtur të pavërteta.

Koronavirusi deri më tani është konfirmuar në gati 180,000 njerëz në të gjithë botën, dhe më shumë se 7,000 të tjerë kanë vdekur.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية