Sign In

Blog

Latest News
TikTok: Konkurrenca e lartë në postime vetëm me tekst

TikTok: Konkurrenca e lartë në postime vetëm me tekst

Aplikacioni i transmetimit të videove në pronësi kineze, TikTok, deklaron se do të ofrojë postime vetëm me tekst ndërsa konkurrenca midis gjigantëve të mediave sociale përplaset.

Platforma thotë se funksioni i ri u jep përdoruesve “një mënyrë tjetër për të shprehur veten”.

Në fillim të këtij muaji, TikTok lançoi një shërbim të ri transmetimi muzikor për platformat rivale si Spotify dhe Apple Music.

Dhe të hënën, Twitter-i i Elon Musk hoqi logon e famshme të shpendëve blu dhe kaloi në një X bardh e zi.

Përdoruesve të TikTok tani do t’u ofrohen tre opsione në aplikacion – nëse do të postojnë foto, video ose tekst.

Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të personalizojnë postimet duke shtuar zë, vendndodhje ose Duet, të cilat janë reagime video ndaj postimeve të përdoruesve të tjerë të TikTok.

“Këto veçori e bëjnë atë që postimet tuaja me tekst të jenë po aq dinamike dhe interaktive sa çdo postim video ose foto,” tha TikTok.

TikTok, i cili është në pronësi të ByteDance të Kinës, së fundmi lançoi një shërbim të ri transmetimi muzikor, TikTok Music, në Brazil dhe Indonezi.

Javën e kaluar, kompania lëshoi ​​gjithashtu një version beta të shërbimit në Singapor, Meksikë dhe Australi.

Një zëdhënës tha se do t’i lejojë përdoruesit të “dëgjojnë, ndajnë dhe shkarkojnë muzikën që kanë zbuluar në TikTok, si dhe të ndajnë këngët dhe artistët e tyre të preferuar me komunitetin e tyre TikTok”.

Aplikacioni po teston veçori të tjera, duke përfshirë një modalitet të ri peizazhi me përdorues të zgjedhur në mbarë botën.

Në vitin 2021, TikTok u bë destinacioni më i popullarizuar në internet në botë pasi kishte më shumë vizita se gjigandi amerikan i motorëve të kërkimit Google.

Atë vit, aplikacioni tha gjithashtu se kishte më shumë se një miliard përdorues aktivë në mbarë botën.

Konkurrenca midis firmave rivale të mediave sociale – si pronari i Instagramit Meta dhe X, platforma e riemërtuar në Twitter e zotit Musk – janë ndezur javët e fundit.

Këtë muaj, platforma e re Threads e Metës u shfaq në dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Android në 100 vende, përfshirë MB.

Shefi i Meta, Mark Zuckerberg më vonë tha se platforma Threads e kompanisë së tij kishte regjistruar më shumë se 100 milionë përdorues në më pak se pesë ditë.

Gjithashtu këtë javë, marka e zogut blu në rrjetin social Twitter u zëvendësua nga një logo me një X të bardhë në një sfond të zi.

Termi cicërima do të ndryshohet gjithashtu në “x’s”, sipas Musk.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *