Sign In

Blog

Latest News
‘Statuja e lashtësisë’ – Zbulohen artefakte të reja në Gobeklitepe

‘Statuja e lashtësisë’ – Zbulohen artefakte të reja në Gobeklitepe

Statuja e para e pikturuar dhe një nga skulpturat njerëzore më të realiste u zbuluan në vendet e lashta Gobeklitepe dhe Karahantepe të Turqisë.

Zbulime të reja po dalin në dritë në provincën juglindore Sanliurfa, sipas Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit.

Një figura e shkurtër e derrit të egër me përmasa reale e bërë prej guri prej alabastri u gjet në “strukturën D” të Gobeklitepe, një vend i lashtë i njohur si “pika zero e historisë”. Vepra, e cila tregon mbetje të pigmentit të kuq, të bardhë dhe të zi në sipërfaqen e saj, ishte skulptura e para e pikturuar e gjetur nga koha e saj deri në ditët tona.

Vendi i gërmimit arkeologjik ndodhet në Sanliurfa dhe përmban relike që datojnë deri në 12,000 vjet më parë. Vendi i famshëm antik u zbulua në vitin 1963 nga studiues nga universitetet e Stambollit dhe Çikagos.

Në bashkëpunimin në vend që nga viti 1995, Instituti Arkeologjik Gjerman dhe Muzeu Sanliurfa kanë gjetur obelisqe në formë T-je nga epoka neolitike me lartësi tre deri në gjashtë metra dhe me peshë 40-60 tonë.

Gjatë gërmimeve, u zbuluan objekte të ndryshme 12,000-vjeçare, të tilla si statuja njerëzore 65 centimetra të larta.

Statuja njerëzore u zbulua në Karahantepe

Një skulpturë njerëzore u zbulua gjatë gërmimeve në Karahantepe të Turqisë, e konsideruar si një nga vendbanimet më të rëndësishme të periudhës neolitike. Statuja njerëzore 2.3 metra e lartë, dhe pretendente për një nga shembujt më të befasishëm të artit parahistorik me një shprehje realiste të fytyrës, u gjet e fiksuar në tokë në një stol.

Në zonë u gjetën gjithashtu një skulpturë shkabe dhe pllaka guri, raporton Anadolu Agency.

Që atëherë, përpjekjet kërkimore kanë rritur ritmin, duke përfshirë nisjen e projektit të Kulturës Gobeklitepe dhe Gërmimeve në Karahantepe në 2017.

Gërmimet në vend kanë çuar në zbulimin e më shumë se 250 obelisqeve në formë T-je të ngjashme me ato në Gobeklitepe, një vend i listuar nga UNESCO si tempulli më i vjetër në botë dhe i njohur si “pika zero e historisë”.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية