Sign In

Blog

Latest News
Shoku ndjekshëm i trembur nga kutia ‘nuk jam një robot’

Shoku ndjekshëm i trembur nga kutia ‘nuk jam një robot’

Ndërsa ka dyshime fillestare, tani njerëzit duket se janë të befasuar kur marrin vesh çfarë ndodh kur duhet të klikojnë në kutinë ‘Nuk jam një robot’ ose të ndjekin udhëzimet e ngjashme si figurat e kafshëve, semaforëve apo autobusëve, të cilat supozohet të jenë për sigurinë në internet.

Shfrytëzuesit e rrjetit tashmë janë të mësuar ta bëjnë këtë rregullisht edhe pse nuk e dinë se përse duhet të përjetojnë këtë ritual të çuditshëm.

Por siç rezulton së fundmi kjo veprimtari është shumë më e komplikuar se sa mund të duket.

Kjo është shpjeguar në një episod të vitit 2020 të programit QI, ku prezantuesja Sandi Toksvig tregonte detajet e asaj që ndodh kur klikoni në kutinë e shfaqur ‘Nuk jam një robot’:

“Vetëm klikimi në kuti nuk është çështje e rëndësishme. Sjellja juaj më parë në rrjet para se të klikoni kutinë niset për tu analizuar në atë moment”.

Toksvig vijon më tej: “E rëndësishme është mënyra se si lëvizni kursorin në ekran, e cila është edhe më e frikshme, sipas meje”.

“Kështu, kur klikoni kutinën e sigurisë ‘Nuk jam një robot’, ju po urdhëroni faqen e internetit të kontrollojë të dhënat tuaja dhe të vendosë vetë. Nëse makineria nuk është e sigurt, ajo nuk ju jep akses dhe ju drejton drejt fotografive për të zgjedhur, derisa të sigurohet”.

Videoja është rishfaqur kohët e fundit në rrjetin Tik Tok dhe ka marrë miliona klikime.

Shumë nga komentuesit ishin të tronditur. “Me të vërtetë?” pyeste një përdorues.

Ndërsa një tjetër kërkonte të dijë: “Kush i jep të dhënat personale atyre? A është e ligjshme kjo?”

FOTO GALERI
1/3

Video është rishfaqur kohët e fundit në rrjetin Tik Tok dhe ka marrë miliona klikime.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية