Sign In

Blog

Latest News
Rusia Rrit Arsenalin Ushtarak në Arktik

Rusia Rrit Arsenalin Ushtarak në Arktik

Rusia po fokuson një fuqi të pa precedentë ushtarake në Arktik dhe po eksperimenton atje armatimet e saj më të reja, në një rajon që së fundmi është çliruar edhe nga akujt për shkak të emergjencës së klimës.

Kështu, Moska po përpiqet të sigurojë bregun e saj verior dhe të hapë një rrugë të rëndësishme lundrimi nga Azia në Evropë.

Specialistët e armatimeve dhe zyrtarët perëndimorë kanë shprehur shqetësim të veçantë për një super-armë të veçantë të Rusisë, “Torpedon Poseidon 2M39”. Zhvillimi i Torpedos po shkon shpejt me presidentin rus, Vladimir Putin që kërkon përditësime të shpeshta për fazat kyçe të testimit nga ministri i tij i mbrojtjes, Sergei Shoigu, me teste të mëtejshme të planifikuara këtë vit, sipas raporteve të shumëfishta në median shtetërore.

Torpedoja e telekomanduar ka një reaktor bërthamor dhe projektuesit rusë synojnë të thyen mbrojtjen bregdetare si ato të SHBA.

Torpedoja do të mund të mbajë një testatë prej disa megatonësh, sipas zyrtarëve rusë, duke shkaktuar valë radioaktive që do të mund të bënin kilometra vijë bregdetare të pabanueshme për dekada. Sipas disa ekspertëve amerikanë, Poseidon do të mundej të përmbyste qytetet bregdetare amerikane me tsunami radioaktive. Ekspertët janë në një mendje se arma është shumë reale dhe po konkretizohet.

Zyrtarët norvegjezë të zbulimit, thonë se Poseidon konsiderohet si pjesë e një are të re bërthamore dhe është në fazë testuese. Por, ai është një sistem strategjik dhe ka shënjestra të veçanta. Ka po ashtu sipas tyre ndikim edhe përtej rajonit në të cilin ai po testohet aktualisht.

Imazhe satelitore të siguruara nga CNN ndërkohë, detajojnë një intensifikim të vazhdueshëm të arsenalit ushtarak në bazat ruse në vijën bregdetare në arktik, bashkë me një sistem të nëndheshëm tunelesh për poseidonin dhe armatime të tjera ‘high tech’.

 


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية