Sign In

Blog

Latest News
Rrufe e gjelbër në Jupiter: shpjegimi i shkencëtarëve

Rrufe e gjelbër në Jupiter: shpjegimi i shkencëtarëve

Një anije kozmike e NASA-s ka realizuar një imazh i cili ka shkaktuar shumë debate midis ekspertëve shkencorë në vitin 2020.

Një pikë ngjyrë neoni e shndritshme duket nga Jupiteri.

Pas përfundimit të fluturimit të tij të 31-të afër Jupiterit, Juno i NASA-s ka hasur në një vorbull pranë polit verior të planetit. Kamera e Juno-s, e cila ishte 32.000 kilometra lart në majat e reve të Jupiterit, ka kapur vorbullën dhe një rruzull jeshil në të, për të cilin specialistët e NASA-s kanë konfirmuar se është rrufe.

Vetëm në vitin 2022 imazhi i mahnitshëm u përpunua nga Kevin M. Gill. Dhe së fundmi, NASA zbuloi se orbitat e Junos do ta vendosnin atë afër, duke rritur shanset për të kapur rrufenë e Jupiterit në kamerë.

Rrufetë e gjelbra ndodhin edhe këtu në Tokë , por ne nuk mund t’i shohim shpesh pasi zakonisht qëndrojnë të fshehura në re.

Megjithatë, rrufeja e Jupiterit është e ndryshme nga ajo që ndodh në planetin tonë, sipas NASA-s.

Ndërsa në Tokë, rrufetë rrjedhin nga retë e ujit dhe janë më të shpeshta pranë Ekuatorit, në Jupiter, fenomeni e ka origjinën në retë që përmbajnë një tretësirë ​​uji-amoniak dhe mund të shihet më shpesh pranë poleve.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية