Sign In

Blog

Latest News
Raketa Superfuqishme në Aksion

Raketa Superfuqishme në Aksion

Nasa ka zhvilluar një eksperiment të suksesshëm të raketës më të fuqishme që ekziston aktualisht.

Motorët në “fazën kryesore” të raketës u mbajtën në punë për më shumë se tetë minuta, duke simuluar kohën që i duhet SLS për të shkuar nga toka në hapësirë.

Është eksperienca e dytë e tillë për segmentin më të madh të SLS-së, pasi një përpjekje në janar u mbyll herët. SLS do të dërgojë njerëz në sipërfaqen hënore për herë të parë që nga viti 1972. Misioni është pjesë e projektit Nasem’s Artemis, nisur nga administrata Trump në 2017.

Launcher përbëhet nga baza portokalli, me katër motorët e saj të fuqishëm RS-25, dhe dy përforcues të bashkangjitur në anët. Testi në Qendrën Hapësinore Stennis, afër Bay St Louis, Misisipi, filloi në 16:37.

Një shpërthim masiv i shpërthimit u zgjerua nga platforma ndërsa motorët lëkundnin tokën. Reja ishte aq e madhe, sa u dallua nga hapësira, nga sateliti Goes-16.

Megjithëse qëllimi ishte që të ndiznin motorët për tetë minuta, ekipet nga Nasa dhe kontraktori kryesor Boeing u desh vetëm t’i mbanin të ndezur për 250 sekonda (katër minuta) në mënyrë që të mblidhnin të gjitha të dhënat e inxhinierisë që kishin nevojë, shkruan BBC.

Kryetari i Komitetit të Dhomës së SH.B.A.-së për Shkencën, Hapësirën dhe Teknologjinë përgëzoi Nasa për testin e suksesshëm. Demokrati i Teksasit, Eddie Bernice Johnson tha: “Është një histori këmbënguljeje dhe përkushtimi. Testi i sotëm na sjell një hap më pranë kthimit të astronautëve amerikanë në Hënë në përgatitje të eksplorimit njerëzor të Marsit”.

Në vitet 1960, motorët e testuar, u përdorën në raketën masive “Saturn V”, që nisi astronautët Apollo në Hënë.

Para zjarrit të nxehtë të së enjtes, inxhinierët përdorën më shumë se 700.000 galona (2.6 milion litra) lëndë djegëse. Ky shtytës përbëhej nga hidrogjen i lëngshëm, i cili është karburanti i raketës dhe oksigjen i lëngshëm, i cili ndihmon në diegien e karburantit.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية