Sign In

Blog

Latest News
Përbindëshi i padukshëm: Zbulimi i NASA-s në hapësirën ndërgalaktike

Përbindëshi i padukshëm: Zbulimi i NASA-s në hapësirën ndërgalaktike

Një “kreaturë e padukshme e lirë” është prezantuar në hapësirën ndërgalaktike, duke shkuar aq shpejt sa do të mund të udhëtonte nga Toka në Hënë për 14 minuta, nëse do të ishte në sistemin tonë diellor.

Këto janë deklaratat e NASA-s që shpjegojnë fenomenin e fundit të pabesueshëm të kapur nga teleskopi Hubble i agjencisë: një vrimë e zezë e arratisur që krijon një gjurmë yjesh dy herë më të madhe se diametri i Rrugës së Qumështit.

Vrima e zezë supermasive mund të peshojë 20 milionë herë më shumë se Dielli ynë dhe mund të jetë rezultat i një situatëje të çuditshme në mes të tre vrimave të zeza masive. Astronomët besojnë se ngjarja e jashtëzakonshme filloi 50 milionë vjet më parë kur dy galaktika u bashkuan së bashku, duke rezultuar në dy vrima të zeza supermasive që rrotulloheshin rreth njëra-tjetrës.

Pastaj një galaktikë e tretë, me vrimën e saj të zezë supermasive, erdhi për të rrëzuar festën. Rezultati? Një nga vrimat e zeza u hodh jashtë grumbullimit, duke shpërthyer në një drejtim, ndërsa dy të tjerat u drejtuan nga ana tjetër.

“Në vend që të gëlltisë yjet përpara saj, si një Pac-Man kozmik, vrima e zezë e shpejtë po lëron në gaz përpara saj për të shkaktuar formimin e yjeve të rinj përgjatë një korridori të ngushtë”, thuhet në një deklaratë të NASA-s.

“Asnjëherë më parë nuk është parë ndonjë gjë e tillë, por ajo u kap aksidentalisht nga teleskopi Hapësinor Hubble i NASA-s”.

“Është e çuditshme që ne e takuam atë”, thotë Pieter van Dokkum nga Yale, i cili në të vërtetë po kërkonte grupe yjesh globulare në një galaktikë xhuxh aty pranë.

“Sapo po skanoja imazhin e Hubble dhe më pas vura re se kishim një varg të vogël. Mendova menjëherë, “oh, një rreze kozmike godet detektorin e kamerës dhe shkakton një artefakt linear të imazhit. Kur eliminuam rrezet kozmike kuptuam se ishte ende aty. Nuk dukej si asgjë që kishim parë më parë”, ka thënë ai.

Astronomët tani do të përfundojnë vëzhgimet pasuese me teleskopin hapësinor James Webb të NASA-s dhe Observatorin e rrezeve X Chandra për të konfirmuar shpjegimin e vrimës së zezë.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية