Sign In

Blog

Latest News
Nicolas Cage dhe roli i tij në inteligjencën artificiale

Nicolas Cage dhe roli i tij në inteligjencën artificiale

Inteligjenca artificiale në fushën e kinematografisë është duke u bërë një çështje gjithnjë e më e rëndësishme. Në momentet e fundit, shumë aktorë në Shtetet e Bashkuara kanë shfaqur publikisht rezerva kundër saj, madje edhe duke organizuar protesta në rrugë.

Edhe ylli i Hollywood-it, Nicolas Cage, është gjithashtu i shqetësuar për avancimet teknologjike. Fituesi i çmimit Oskar, refuzon përdorimin e inteligjencës artificiale (AI) në filmat.

“AI është një shqetësim për mua”, tha aktori 59-vjeçar për Yahoo Entertainment.

“Është i pa-human. Nuk mund të jesh më i pa-human se inteligjenca artificiale.”

Ylli i Hollywood-it gjithashtu përshkroi konfuzionin e tij për paraqitjen e tij në film superhero “The Flash” të lëshuar në qershor. Ai regjistroi një skenë krejtësisht ndryshe nga xhirimet tradicionale: Ajo që ai duhej të bënte “ishte fjalë për fjalë në një dimension alternativ

Ai qëndroi rreth tre orë para kamerës duke u përpjekur të përcjellë emocionet me sy.

“Kur pashë filmin, kuptova që ato tre orë xhirime kisha luftuar me një merimangë të madhe. Realisht unë nuk e bëra këtë. Nuk ishte ajo që bëra.”

Cage theksoi se këtë skenë e konsideron si animacion kompjuterik dhe jo vepër të AI.

“Unë thjesht mendoj se ata bënë diçka me të, diçka jashtë kontrollit tim.”

Kritika në rritje ndaj AI

Nicolas Cage nuk është aktori i parë që shpreh publikisht shqetësimet e tij për këtë çështje. Kohët e fundit në Hollywood, kolegët e tij dolën në rrugë për të demonstruar, ndër të tjera, edhe se janë kundër përdorimit të pakufizuar dhe të pakontrolluar të AI në biznesin e filmit.

Keanu Reeves gjithashtu e bëri të qartë në një intervistë në fillim të vitit se ishte i shqetësuar për zhvillimet në këtë fushë.
Këto kanë “ndikime të frikshme për aktorët”, tha Reeves në një intervistë me “Wired” në shkurt.

“Kur luani në një film, ju e dini që performanca juaj do të montohet, por ju keni qenë të përfshirë dhe keni aktruar për atë skenë”,  tha ai.

“Nëse përfshiheni në deepfake, nuk keni asgjë më shumë për të thënë. Bëhet fjalë për kontroll dhe manipulim, njerëzit të duan për artin tënd”, tha ylli i “Matrix”.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية