Sign In

Blog

Latest News
NASA kërkon përplasje asteroidi Dimorphos

NASA kërkon përplasje asteroidi Dimorphos

Agjencia amerikane e hapësirës NASA do të përplasë qëllimisht një anije kozmike në një asteroid në një përpjekje që kushton 330 milionë dollarë, për të ndryshuar kursin e këtij objekti kozmik.

Bëhet fjalë për misionin e parë në shkallë të plotë në botë për të testuar teknologjinë për mbrojtjen e Tokës nga përplasjet e mundshme të asteroideve.

Misioni DART ose Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit, do të ndihmojë në përcaktimin nëse përplasja e qëllimshme e një anijeje kozmike në një asteroid është një mënyrë efektive për të ndryshuar kursin e saj.

Duke studiuar rrugën e asteroidit pas përplasjes, shkencëtarët besojnë se do të kuptojnë më mirë se si përplasjet mund të përdoren për të devijuar asteroidet dhe kometat e lidhura me Tokën.

Qëllimi i misionit DART, i cili u nis në nëntor 2021, është të godasë Dimorphos, një asteroid 160 metra i gjatë, i cili rrotullohet në orbitën e tij mëmë Didymos.

Objektet pranë Tokës janë asteroide dhe kometa me orbita që i vendosin ato brenda 50 milionë kilometrave nga Toka. NASA thotë se zbulimi i kërcënimit që mund të shkaktojnë dëme të rënda është fokusi kryesor.

Asteroidi më i madh Didymos është rreth 780 metra në diametër. Emri i tij është fjala greke për “binjak”, një shenjë se si asteroidi formon një sistem binar me asteroidin më të vogël.

DART do të udhëtojë me afërsisht 6 kilometra në sekondë kur të godasë Dimorphos të hënën, më 26 shtator, rreth orës 19:14 me orën amerikane.

Ka qenë një udhëtim 10-mujor për anijen kozmike, e cila, duke mos matur dy krahët e panelit diellor, ka madhësinë e një makine të vogël.

Në ditën e goditjes, imazhet do të kthehen në Tokë përmes LICIACube, një satelit i vogël i ofruar nga Agjencia Italiane e Hapësirës.

Sateliti i madhësisë së çantës tani po udhëton pas anijes për të regjistruar përplasjen.

Në momentin e goditjes, Didymos dhe Dimorphos do të ndodhen 11 milionë kilometra larg Tokës.

Të dhënat e mbledhura do të kontribuojnë në strategjitë e mbrojtjes planetare, për të kuptuar se çfarë lloj force mund të zhvendosë orbitën e një objekti afër Tokës që mund të përplaset me planetin tonë nëse zbulohet ndonjëherë.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية