Sign In

Blog

Latest News
Misioni i NASA për peizazhe të Tokës

Misioni i NASA për peizazhe të Tokës

NASA ka dërguar me sukses Landsat 9, një satelit i ndërtuar për të përcaktuar saktësisht sipërfaqen e tokës së planetit tonë, nga Baza e Forcës Hapësinore Vandenberg në Kaliforni.

Një misi në bashkëpunim me Shërbimin Gjeologjik Amerikan (USGS), Landsat 9 u nis me një raketë United Launch Alliance Atlas V nga Kompleksi Hapësirë ​​Hapësinor 3E i Vandenberg. Stacioni tokësor i Norvegjisë për monitorimin e satelitit Svalbard mori sinjale nga anija kozmike rreth 83 minuta pas lëshimit. Landsat 9 po kryen siç pritej ndërsa udhëton në lartësinë e tij orbitale përfundimtare prej 438 milje (705 kilometra).

“NASA përdor resurset unike të flotës sonë të paparë, si dhe pajisjet e vendeve të tjera, për të studiuar planetin tonë dhe sistemet e tij klimatike,” tha Adminstratori i NASA-s, Bill Nelson.

“Me një bazë të dhënash 50-vjeçare për të ndërtuar, Landsat 9 do të çojë këtë program historik global në një nivel të ri. Ne presim me padurim të punojmë përsëri me partnerët tanë në Shërbimin Gjeologjik Amerikan dhe Departamentin e Brendshëm në projektin e radhës Landsat Next, sepse ne nuk ndalojmë së avancuari punën tonë për të kuptuar planetin tonë”- shtoi ai.

“Kjo është një arritje e madhe në partneritetin gati 50-vjeçar të përbashkët midis USGS dhe NASA, të cilët, për dekada të tëra, janë partnerizuar për të mbledhur informacion të vlefshëm shkencor dhe për t’i përdorur ato të dhëna për të formësuar politikat me integritetin më të madh shkencor,” tha Sekretari i Brendshme Deb Haaland.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية