Sign In

Blog

Latest News
Meta shkatërron rrjetin e llogarive false

Meta shkatërron rrjetin e llogarive false

Meta deklaron se në kohën e fundit ka eliminuar një rrjet me mijëra llogari të rreme dhe mashtruese me origjinë në Kinë.

Përdoruesit paraqiteshin si amerikanë dhe tentonin të shpërndanin materiale polarizuese rreth politikës amerikane dhe raporteve midis SHBA-Kinë.

Në mesazhet e këtyre llogarive të falsifikuara përfshiheshin çështje si aborti, debatet e luftës kulturore dhe ndihma për Ukrainën.

Meta nuk gjeti lidhje midis profileve dhe autoriteteve kineze, por ka vërejtur rritje të rrjeteve të tilla me bazë në Kinë para zgjedhjeve të vitit 2024 në SHBA.

Kina aktualisht është burimi i tretë gjeografik më i rëndësishëm për këto rrjete, theksoi kompania, pas Rusisë dhe Iranit.

Mbyllja e këtyre llogarive u zbulua në një raport tremujor të kërcënimit të botuar të enjten nga kompania nënçelëse e Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Rrjeti me bazë në Kinë përfshinte mbi 4700 llogari dhe përdorte fotografi dhe emra të kopjuar nga përdorues të tjerë të shpërndarë në të gjithë botën.

Llogaritë ndanë dhe shpërndanë postime të njëri-tjetrit, dhe disa prej tyre dukej sikur ishin përmarrë nga platforma X.

Në disa situata, llogaritë kopjuan dhe përmirësuan postime nga politikanë amerikanë, si dhe përfaqësuesit e partive politike, duke përfshirë personalitete si ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, guvernatori i Michiganit Gretchen Whitmer, guvernatori i Floridës Ron DeSantis, përfaqësuesit Matt Gaetz dhe Jim Jordan, dhe të tjerë.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية