Sign In

Blog

Latest News
Kolliten pështyje të banesës sime (fotot) 
13/06/2023 21:49

Kolliten pështyje të banesës sime (fotot) 13/06/2023 21:49

Nëse punon në një magazinë ku duhet të arrish synimet e pafundme të prodhimit, një robot i paditur që ofron ‘teknologji e sotme moderne’ mund të ishte zgjidhja perfekte.

Çështja bëhet edhe më shqetësuese kur prodhuesit të sigurojnë se roboti është krijuar për të punuar sa më shumë orë që është e mundur.

Dhe në fakt kompania në fjalë kishte “punësuar” Digit. Një mori e motorizuar telash e vidash që ishte ‘marrë në provë’ dhe deri pak momente para fundit po kalonte të gjitha provat me nota të shkëlqyera.

Qarqet e tij dhe gjymtyrët e shtangura punonin si me magji duke organizuar e stivosur objektet e magazinës.

Prandaj ishte e pafat që shumë dëshmuan fundin tragjik të provës së Digit, që la njerëzit të habitur.


Në njoftimin për shtyp thuhej se gjithcka nisi me teknologjinë e re “të pakundërshtueshme” dhe inxhinierinë e klasit botëror.

“Qasja jonë është fokusi te funksioni dhe robotët tanë janë dizenjuar që prej ditës së parë për të bërë punën e tyre”, thuhej në reklamën e makinerisë.

Kështu që muajin e kaluar kompania ‘Agility Robotics’ duke postuar videon njoftonte se roboti kishte kompletuar rreth 20 orë punë me demonstrime “live” edhe pse kishte pasur disa probleme të vogla aty-këtu.

Liz Clinkenbeard, drejtoreshë komunikimiesh e Agility Robotics, tha për rrjetin Associated Press se kompania mburrej me një robot si Digit që mund të ringrihej kur rrëzohej ose të riparonte gjërat kur ato shkonin keq.

Dhe megjithse Digit ka pamjen e një personi, ai është në fakt vetëm një kompjuter që bën punë fizike vetëm duke ndjekur programin e tij.


Prandaj që prej rrëzimit tragjik të Digit që u përhap shpejt në rrjetet sociale ai është bërë objekt talljesh vulgare, që kanë ndikuar negativisht në mirëqenien e tij, shkruajnë mediat konservatore amerikane.

Disa prej komenteve mbi Digit sugjeronin se inteligjenca artificiale ‘AI’ “po eliminon veten e saj” si pretendent për të zëvendësuar njerëzimit, siç pretendojnë ato që njihen si “gojë të liga”, edhe pse “mund të kryejë punët e vogla manuale pa pagesë”.

FOTO GALERI
1/3

Qarqet e tij dhe gjymtyrët e shkathët punonin si me magji duke organizuar e stivosur objektet e magazinës.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية