Sign In

Blog

Latest News
Kina përhapet në hapësirë: Tre astronautë në stacion

Kina përhapet në hapësirë: Tre astronautë në stacion

Katër astronautë kinezë, dy prej të cilëve veterane, janë nisur drejt stacionit të ri hapësinor të Kinës, Tiangong.

Ata pritet të qëndrojnë aty për tre muaj për të kryer eksperimente, për të testuar pajisjet dhe për t’u përgatitur që të pranojnë dy module tjera të stacionit vitin e ardhshëm. Anija kozmike u lëshua nga qendra Jiuquan në veriperëndim të Kinës.

Ky përbën misionin e parë hapësinor të Kinës me ekip, dhe më të gjatin ndonjëherë. Nie Haisheng, 56-vjeçar, është astronauti më i vjetër i këtij misioni. Kina dhe Rusia synojnë ndërtimin e stacionit hapësinor hënor. Ai tha se bashkë me kolegët e tij do të duhet të organizojnë “shtëpinë” në modulin Tianhe, që është pak më i madh se një autobus.

“Detyra është shumë e madhe dhe ka shumë sfida. Kolegët e mi dhe unë do të bashkëpunojmë dhe do të punojmë me kujdes për të tejkaluar të gjitha vështirësitë”, u shpreh astronauti. Ky lancim përbën një moment krenarie për Kinën, teksa Pekini përgatitet për të shënuar 100-vjetorin e udhëheqësisë së Partisë Komuniste më 1 korrik. Kina nuk është pjesëmarrëse e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, i cili është rezultat i një bashkëpunimi mes Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Evropian, Rusisë, Japonisë dhe agjencive të shteteve tjera.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية