Sign In

Blog

Latest News
Katil Robotic: Kur Makina Bëhet e Padallueshme

Katil Robotic: Kur Makina Bëhet e Padallueshme

Një mashkull u shtyp për vdekje nga një robot në Korenë e Jugut pasi nuk arriti ta dallonte nga një kuti perimesh.

Viktima, një punëtor i një kompanie robotike rreth të 40-tave, po inspektonte sensorin e makinës në një qendër shpërndarjeje për prodhimet bujqësore në Gyeongsang të Jugut në orët e para të mëngjesit të djeshëm.

Makina, e cila po ngrinte kuti me speca në një paletë, e kaploi burrin me krahun e saj dhe e shtyu atë pas rripit transportues, duke i shtypur fytyrën dhe gjoksin. Roboti duket se ka mosfunksionuar dhe e ka identifikuar njeriun si një kuti, thanë burimet e policisë.

Viktima u transferua në spital, por vdiq më vonë, sipas agjencisë së lajmeve të Koresë së Jugut Yonhap. Policia tani po përgatitet të nisë një hetim ndaj menaxherëve të sigurisë së kësaj kompanie për neglizhencë të mundshme në detyra.

Një zyrtar nga Kompleksi Bujqësor i Eksportit Donggoseong, i cili zotëron fabrikën, bëri thirrje për krijimin e një sistemi ‘të saktë dhe të sigurt’ në një deklaratë pas incidentit.

Në mars, një burrë nga Koreja e Jugut rreth të 50-tave pësoi lëndime të rënda pasi u bllokua nga një robot, ndërsa punonte në një fabrikë të prodhimit të pjesëve të automobilave. Korrikun e kaluar, u shfaqën pamjet e një androidi që luan shah duke thyer gishtin e një fëmije gjatë një ndeshjeje në Rusi. Roboti kapi gishtin e djalit shtatëvjeçar në Moskë Open sepse ai ishte i hutuar nga lëvizjet e tij të shpejta, raportojnë mediat ruse.

Sergej Lazarev, nënkryetar i Federatës Ruse të Shahut, tha se fëmija kishte shkelur ‘disa rregulla sigurie’ duke bërë një lëvizje shumë shpejt. Christopher Atkeson, një ekspert robotik në Universitetin Carnegie Mellon, tha për MailOnline: Robotët kanë ndjeshmëri të kufizuar dhe kështu vetëdije të kufizuar për atë që po ndodh rreth tyre. Unë dyshoj se roboti i shahut nuk kishte veshë dhe se sistemi i tij i shikimit ishte i verbër për çdo gjë tjetër përveç tabelave dhe pjesëve të shahut.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية