Sign In

Blog

Latest News
India drejt Diellit: Suksesi i parë!

India drejt Diellit: Suksesi i parë!

Pasi u shënu në histori si shteti i parë në botë që zbret me sukses një anije kozmike, Chandrayaan-3 në polin jugor të Hënës, India filloi edhe misionin e saj të parë vëzhgues drejt Diellit.

Sonda Aditya-L1 u nis mëngjesin e sotëm nga Sriharikota për një udhëtim 1.5 milion kilometra nga Toka, distancë që përbën vetëm 1 për qind të largësisë mes Tokës dhe Diellit. Asaj do t`i duhen do t’i duhen katër muaj për ta përshkuar këtë rrugë. Misioni i parë indian për ta studiuar objektin më të madh të sistemit diellor, e ka marrë emrin nga Surya, që në gjuhën hindu do të thotë Diell, i njohur ndryshe edhe si Aditya.

L1 nënkupton pikën 1 Lagrange, vendi mes Diellit dhe Tokës të cilit sonda i është drejtuar. Sipas Agjencisë Europiane të Hapësirës, pika Lagrange, ku mëton të arrijë misioni indian, është vend ky forcat gravitacionale të këtyre dy objekteve të mëdha e anulojnë njëra-tjetrës, duke i mundësuar anijes kozmike qëndrimin “pezull”, çka do të thotë se sateliti do të ketë nevojë për shumë pak naftë që të mund të operojë.

Anija kozmike do të duhet të udhëtojë disa herë rreth Tokës, para se të niset drejt pikës kritike. Prej atij pozicioni, shkencëtarët do të mund ta shohin Diellin vazhdimisht, edhe kur fshihet në Tokë gjatë eklipsit, dhe të kryejnë hulumtimet e tyre. Autoritetet indiane nuk kanë treguar sa do të kushtojë misioni, por disa raportimeve në shtypin indian, shifrat mund të arrijnë në 46 milionë dollarë.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية