Sign In

Blog

Latest News
Implanti tru: Mendimet në tekst me IA

Implanti tru: Mendimet në tekst me IA

Ekspertët njoftojnë se kanë zhvilluar një sisteme të inteligjencës artificiale që mund të transformojë ide të njeriut në tekst, vetem duke analizuar aktivitetin e tyre të trurit.

Kërkuesit e University of California, San Francisco, raportojnë se kanë krijuar sistemin e prekshëm të rreth 250 fjalëve nga 30 deri në 50 fjali.

Algoritmi është përmirësuar duke përdorur pulsione neurale të katër individeve me mini-elektroda të implantuara në tru, të cilat ato i kishin aty më herët, për sinjalizimin e krizave epileptike.

Vullnetarët lexuan disa herë fraza me zë të lartë teksa studiuesit kalonin të dhënat e aktivitetit të trurit në sistemin e inteligjencës artificiale për të zbuluar motivet që lidhen me fjalë të caktuara.

Pas disa përsëritjeve masa e gabimit të algoritmit përkthyes llogatirej në vetëm 3 për qind.

“Një dekadë para se e folura të dekodohej për herë të parë nga pulsionet e trurit, përpikmëria mbetej shumë larg të folurës natyrale njerëzore,” thuhet në studim.

“Duke marrë ide nga avancimet e fundit të makinerive kopjuterike të përkthimit, ne kemi ndjekur rrjetin e qelizave nervore që dekodojnë aktivitetin neural të barazvlefshëm me shprehjet e fjalisë, duke e dekoduar atë fjalë pas fjale, në një fjali në gjuhën angleze.”

Por kërkuesit tashmë nuk janë të sigurtë si të veprojnë për përforcimin e tij te metejshem, pasi dekoduesi mbështetet në përmirësimin e strukturës së fjalisë dhe përdorimit të saj për të bërë parashikime. Kjo do të thotë se çdo fjalë e re mund të rrisë numrin e mundshëm të fjalive dhe kjo redukton saktësinë e përgjithshme të interpretimit.

FOTO GALERI
1/3


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية