Sign In

Blog

Latest News
Habitati i Marsit: Ekzplorim dhe Jetesë në Mbetje

Habitati i Marsit: Ekzplorim dhe Jetesë në Mbetje

NASA ka zbuluar një ambient të ri për simulimin e Marsit, ku vullnetarët do të jetojnë për një vit të plotë, në mënyrë që të testojnë se si do të jetë jeta në misionet e ardhshme në Planetin e Kuq.

Objekti, i krijimisë së tre eksperimenteve të planifikuara të quajtura Analogu i Eksplorimit të Shëndetit dhe Performancës së Ekuipazhit (CHAPEA), ndodhet në bazën e madhe kërkimore të agjencisë amerikane të hapësirës në Hjuston, Teksas.

Katër vullnetarë do të fillojnë provën e parë këtë verë, gjatë së cilës NASA planifikon të monitorojë shëndetin e tyre fizik dhe mendor, për të kuptuar më mirë qëndrueshmërinë e njerëzve për një izolim aq të gjatë.

“Me këto të dhëna, NASA do të kuptojë më mirë “përdorimin e burimeve” të astronautëve në Mars”, tha Grace Douglas, studiuesja kryesore në eksperimentet CHAPEA.

“Ne me të vërtetë mund të fillojmë të kuptojmë se si po i mbështesim ata me atë që po u ofrojmë dhe ky do të jetë një informacion vërtet i rëndësishëm për marrjen e atyre vendimeve kritike të burimeve,” tha ajo.

“Një mision aq i largët vjen me kufizime shumë të rrepta masive, shtoi Douglas.

Vullnetarët do të jetojnë në një shtëpi prej (160 metra katrorë) të quajtur Mars Dune Alpha, e cila përfshin dy banja, një fermë vertikale për të rritur sallatën, një dhomë të dedikuar për kujdesin mjekësor, një zonë për relaksim dhe disa stacione pune.

Disa pjesë të pajisjeve që astronautët ka të ngjarë të përdorin, janë të shpërndara rreth dyshemesë së kuqe të mbuluar me rërë, duke përfshirë një stacion meteorologjik, një makinë për prodhimin e tullave dhe një serë të vogël.

Ekziston gjithashtu një rutine, në të cilën astronautët besojnë se do të ecin të varur nga rripat për të simuluar gravitetin më të vogël të Planetit të Kuq.

Studiuesit do të testojnë rregullisht reagimin e ekuipazhit ndaj situatave stresuese, të tilla si kufizimi i disponueshmërisë së ujit ose dështimet e pajisjeve.

Habitati ka një veçori tjetër të veçantë: Është printuar në 3D.

“Kjo është një nga teknologjitë që NASA po e shikon si një potencial për të ndërtuar habitat në sipërfaqe të tjera planetare ose hënore,” tha Douglas.

NASA është në fazat e hershme të përgatitjes për një mision në Mars, megjithëse shumica e fokusit të agjencisë është në misionet e ardhshme Artemis, të cilat synojnë të kthejnë njerëzit në Hënë për herë të parë në gjysmë shekulli.

FOTO GALERI
1/16


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية