Sign In

Blog

Latest News
Gara Autonome: Ecja me 218 km/orë

Gara Autonome: Ecja me 218 km/orë

Pista e garave në Indianapolis u mbush me automjete këtë fundjavë, ndërsa në horizont nuk u pa asnjë drejtues.

Fituesi nuk do të jetë një shoqërues, por një algoritëm që e programon automjetin në një shpejtësi mesatare prej 218 km/h, duke i futur kështu automjetët po shoqërues në një epokë të re.

Nëntë ekipe studentësh nga universitete të ndryshme morën pjesë në konkursin një milion dollarësh. Automjetët nuk garojnë në pistën “Brickyard” në të njëjtën kohë, por nisen njëra pas tjetrës dhe në fund triumfon ai që realizon dy xhiro të plota në kohën më të shpejtë.

“Herën e parë e le automjetin të lëvizë plotësisht vetë, duket si një fëmijë kur ecën për herë të parë ose shkon diku për herë të parë. Është sikur automjeti tani është i rritur dhe mund të ecë vetë. Ne e shohim çfarë po ndodh, kemi të dhëna që vijnë nga automjeti, por nuk mund të ndikojmë në atë që automjeti po bën”, thotë Alexander Wischnewski, nga Universiteti Teknik i Mynihut.

Secilit grup iu dha e njëjta automjet Dallara IL-15, e cila duket si një mjet i vogël i Formula 1, dhe e njëjta pajisje, që përfshin sensorë, kamera, GPS dhe radarë.

Diferencën nuk e bëjnë shoqëruesit, por rreth 40.000 rreshta kodi të programuara nga çdo ekip. Softueri ndez motorin dhe një kompjuter të fuqishëm, të futur në vendin ku zakonisht ulet shoqëruari. Pjesëmarrësit thonë se garat do të shënohen si një moment historik në zhvillimin e automjetëve autonome.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية