Sign In

Blog

Latest News
Fuqizimi i pajisjeve me bateri të pambukut dhe ujit të detit

Fuqizimi i pajisjeve me bateri të pambukut dhe ujit të detit

Kërkohet për, dhe po zhvillohen alternative të reja për bateritë të cilat mund të mos kenë impakt negativ në mjedis. Në vendin e Indisë, për shembull, po përdoret uji i oqeanit dhe pambuku për krijimin e baterive. Kjo metodë e prodhimit është ndër më të qëndrueshmet dhe shikohej si sekret derisa njoftohet nga një zyrtar i kompanisë së prodhimit. Për shembull, temperaturën e lartë dhe sasinë e pambukut që duhet për prodhimin e baterive nuk ishin të ditura deri tani.

Për më tepër, kompania është duke punuar me universitetin në Japoni për të zhvilluar bateri të reja që përdorin karbonin si anodë në vend të grafitit të përdorur sot. Ky ndërhyrje parashikohet të sigurojë bateri më të qëndrueshme dhe më të disponueshme për tregun në të ardhmen. Në anën tjetër, minierat e litiumit dhe grafitit të përdorur aktualisht për bateritë kanë një ndikim të konsiderueshëm në mjedis dhe kërkojnë shumë ujë dhe energji për nxjerrjen e tyre.

Për këtë arsye, ka studiues e kompani që po zhvillojnë alternative të mundshme si përdorimi i ujit të detit dhe të materialeve biologjike për krijimin e baterive. Megjithatë, sfidat në rrugën e tyre janë të shumta, për shembull mund të krijojnë shpërthime nëse nuk trajtohen me kujdes. Megjithatë, këto alternative përbëjnë një hap të rëndësishëm në përdorimin e materialeve të qëndrueshme dhe më të disponueshme për të përmbushur nevojat për bateri në të ardhmen.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية