Sign In

Blog

Latest News
Ekran artificial në qiell për shfaqjen e meteorëve

Ekran artificial në qiell për shfaqjen e meteorëve

Një start-up kompani me qëndër në Tokio, ALE, ka shpallur se në vitin 2025 do të krijojë shiun e parë artificial të meteorëve në botë – duke prodhuar yje të krijuara nga njeriu që mund të shihen nga Britania e Madhe.

Projekti i njohur si Sky Canvas, shfaqja e dritës qiellore do të përfshijë lëshimin e satelitëve në hapësirë dhe vendosjen e “fishekzjarreve hapësinore”.

Qëllimi i tyre është argëtimi por edhe mbledhja e të dhënave atmosferike nga mezosfera, të cilat zhvilluesit në ALE shpresojnë se do të jenë jetike për kërkimin e ndryshimeve klimatike.

Mezosfera kryesisht e paeksploruar shtrihet rreth 50 deri në 85 km mbi planetin tonë – aktualisht shumë e lartë për t’u dokumentuar nga balonat e motit dhe avionët, por shumë e ulët për t’u arritur nga satelitët.

Themeluesja dhe kryeshefeja ekzekutive e ALE, Dr. Lena Okajima, tha: “Qëllimi ynë është të kontribuojmë në zhvillimin e qëndrueshëm të njerëzimit dhe të afrojmë hapësirën me të gjithë ne. Ne besojmë se mund të çojmë më tej kuptimin tonë shkencor për ndryshimin e klimës, duke frymëzuar gjithashtu kuriozitetin dhe interesin tek njerëzit në të gjithë botën për hapësirën dhe universin.”

Eksperimentet në terren kanë qenë të suksesshme në prodhimin e yjeve me shumë ngjyra – por kompania tha se ende nuk është e mundur të dihet nëse ato mund të prodhohen në orbitë. Shpresa është që duke studiuar emetimin e dritës dhe trajektoren e secilit ‘yll’, shkencëtarët mund të mbledhin më shumë informacion mbi shpejtësinë e erës dhe përbërjen e atmosferës.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية