Sign In

Blog

Latest News
Dinosaurët e pandemisë gripi të shpëtuan!

Dinosaurët e pandemisë gripi të shpëtuan!

Dinosaurët i kaluan një pandemi gripi 150 milionë vjet më parë, sipas studiuesve amerikanë.

Ata kanë zbuluar gjurmë të një sëmundjeje të ngjashme me gripin tek kockat e një diplodoku, të quajtur Dolly. Experti Cary Woodruf thotë se sëmundja është përhapur shpejt në mesin e jashtëzakonshëm të Tokës, siç njihen ndryshe, duke shkaktuar kollë, tështima dhe ethe.

Por nuk i vranë, sepse ata mbijetuan edhe për 100 milionë vjet të tjera. “Një infeksion i tillë nuk ishte zbuluar më parë, prandaj ky zbulim hap një dritare të re për ne në të shkuarën, sepse tregon se miliona vjet më parë, para se të shpikeshin vaksinat dhe ilaçet, ata vuajtën nga simptomat e njëjta që përjetojmë ne sot,” thotë Woodruf.

Zbulimi i sëmundjeve tek dinosaurët nuk është një sfidë e lehtë, për shkak të thjeshtë se as organet e tyre, as indet e buta nuk i kanë mbijetuar kohës. Megjithatë, eksperti shpjegon se ata kishin xhepa ajri në kockat e tyre për t’i ndihmuar të merrnin frymë, e kjo do të thotë se sëmundjet e frymëmarrjes mund të përhapeshin edhe atje.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية