Sign In

Blog

Latest News
Bota pas 250 milionë vjetësh

Bota pas 250 milionë vjetësh

Toka jonë është në një proces të vazhdueshëm të ndryshimit, dhe prova e kësaj aktiviteti është e dukshme nëpërmjet tërmeteve dhe shpërthimeve të vullkaneve.

Sipas konceptit të pllakave tektonike, sipërfaqja e tokës është e ndarë në pllaka të mëdha, të cilat lëvizin pa pushim. Gradualisht dhe nëpërmjet miliona vjetëve, ato bashkohen, ndahen dhe ndryshojnë pamjen e planetit tonë. Në të kaluarën e largët, kontinentet super të njohura si Pangea ishin të njohura për të formuar një kontinent të vetëm ose disa kontinente të mëdha.

Por, një scenar i ngjashëm është i parashikueshëm për të ardhmen. Duke u bazuar në parashikimet e profesorit Chris Scottsy nga Universiteti Verilindor, revista Business Insider ka bërë një projektim të mundshëm të aspektit të tokës pas 250 milionë vjetëve.

Scottsy thotë se pllakat tektonike dhe ngrohja e planetëve do të kenë një ndikim të madh në formën e tokës në të ardhmen, kështu që ai ka krijuar një seri modelesh të mundshme që i ka publikuar në kanalin e tij në YouTube.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية