Sign In

Blog

Latest News
Alienet: Shkatërruesit e mundshëm të qytetërimit tonë

Alienet: Shkatërruesit e mundshëm të qytetërimit tonë

Në rast se civilizimet e huaja ekzistojnë, një nga shqetësimet kryesore është se ato mund të jenë shumë më të përparuara se ne dhe shumë më pak miqësore.

Ekspertët thonë se ka shumë mundësi që jeta e huaj të jetë primitive dhe e ngjashme me mikrobet bakteriale. Por çfarë nëse ka një planet që jo vetëm ka ujë të lëngshëm dhe oksigjen, por edhe masa tokësore që u shfaqën pesë miliardë vjet më parë se kontinentet në Tokë?

Një astronom ka sugjeruar se “mund të jetë potencialisht një formë e jetës më të avancuar se ne”, që do të thotë se një civilizim i tillë mund të kishte aftësinë të na zhdukte nëse do të donin.

Profesori në Universitetin e Cardiffit, Jane Greaves, ka zbuluar të paktën dy planete të tilla që mund të ekzistojnë në galaktikën tonë Rruga e Qumështit, hipotetike që rrotullohen rreth yjeve 70 dhe 110 vite dritë larg. “Këto yje janë shumë më të vjetra se dielli (rreth 8 miliardë vjet më i vjetër), që do të thotë se çdo planet ka pasur kohë të jetë më pak radioaktiv,” tha ajo për MailOnline.

“Kjo i vendos planetet e tyre (hipotetike) në një epokë ku sasia e shkëmbinjve që duhet të nxehet dhe nxehtësia radioaktive e disponueshme, janë në një ekuilibër, që është si Toka kur u shfaqën kontinentet e saj,” tha ajo .

Ajo tha se dy yjet, të quajtur HD 76932 dhe HD 201891, kanë lindur në të kaluarën e lashtë dhe të trazuar të galaktikës sonë, por mund të kenë ‘biosfera më të avancuara’ se planeti ynë. Kontinentet formohen falë tektonikës së pllakave, e cila përfshin lëvizjen e pllakave shkëmbore që notojnë në brendësi të shkrirë të një planeti. Gjatë historisë 4.5 miliardë vjeçare të Tokës, masat tokësore janë ndarë dhe janë shtyrë përsëri së bashku.

Ky është rezultat i nxehtësisë nga proceset radioaktive brenda brendësisë së planetit duke bërë që këto pllaka të lëvizin. Ajo nxehtësi vjen nga elementë radioaktivë si uraniumi-238, toriumi-232 dhe kaliumi-40 në bërthamën e Tokës, të cilët lëshojnë energji ndërsa kalbet.

Megjithatë, nëse planetët e mundshëm për të cilët flet Profesor Greaves kanë vërtet jetë më të avancuar se ne, si do të dukeshin ato qenie dhe pse nuk na kanë vizituar akoma?

Shumë astronomë besojnë se nëse jeta e huaj do të ekzistonte, qeniet do t’i ngjaja vetëm krijesave që shohim në Tokë, me gjymtyrë, koka dhe trupa.

“Ekziston një shkollë mendimi që thotë se fizikë e thjeshtë së bashku me konkurrencën për ushqim dhe nevojën për t’i shpëtuar grabitqarëve, do të favorizojnë organizmat me plane të ngjashme trupore me ato që janë të suksesshme në Tokë,” tha për MailOnline profesori David Rothery, nga Universiteti i Hapur.

Ai shtoi: “Në planetë të tjerë të ngjashëm me Tokën, disa me siguri kanë zhvilluar forma komplekse jete, por askush nuk mund ta imagjinojë se si do të duken ato.”

Një studim tjetër tregon se në fakt, civilizimet e huaja mund të jenë më të ngjashme me ne sesa sa mendohet. Hulumtimi i Universitetit të Oksfordit tregon se jeta mund të formësohet nga procese të ngjashme me ato që krijuan njerëzit, si përzgjedhja natyrore, dhe se këta të huaj madje mund të ‘duken si ne’.

Autori kryesor Sam Levin tha: Ne ende nuk mund të themi nëse alienët do të ecin me dy këmbë apo do të kenë sy të mëdhenj të gjelbër. Por ne besojmë se teoria evolucionare ofron një mjet unik shtesë për të kuptuar se si do të jenë alienët.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية