Sign In

Blog

Latest News
AI për trajtimin e infertilitetit mashkullor

AI për trajtimin e infertilitetit mashkullor

Problemi i infertilitetit prek 7% të burrave në gjithë botën.

Zgjidhja për këtë problem mund të vijë nga inteligjenca artificiale (AI). Doktori Steven Vasilescu deklaron se softueri i inteligjencës artificiale që është zhvilluar nga ai dhe ekipi i tij mund të identifikojë spermat në mostrat e burrave me infertilitet 1000 herë më shpejt se një person i trajnuar që ka një sy të mprehtë.

“Kjo teknologji mund të identifikojë një spermë potencialisht të shëndetshme para se dikush të mund ta identifikojë atë manualisht,” thotë ai.

Doktori Vasilescu është një specialist në inxhinieri biomjekësore në Universitetin e Teknologjisë në Sydney (UTS), në Australi, dhe është themelues i kompanisë së shëndetit NeoGenix Biosciences. Sistemi që ai dhe bashkëpunëtorët e tij kanë krijuar quhet SpermSearch.

Ky sistem është projektuar për burrat që nuk prodhojnë fare sperma në spermat e tyre, një gjendje e njohur si azoospermia jo-obstruktive (NOA). Në këto raste, një pjesë e vogël e shtronjës hiqet me anë të operacionit dhe dërgohet në laborator, ku një specialist mund të kërkojë manualisht për sperma të shëndetshme.

Spermat kontrollohen dhe analizohen nën një mikroskop. Nëse gjendet ndonjë spermë e shëndetshme, ato mund të hiqen dhe të përdoren për fertilizim.

Kjo procedurë, sipas doktorit Vasilescu, mund të marrë kohë deri në gjashtë ose shtatë orë dhe ka rrezik të lodhjes dhe gabimeve.

“Kur një specialist shikon në mikroskop, është e vështirë të dallojë dhe të identifikojë spermën nga qelizat tjera,” thotë ai.

AI-i i krijuar nga doktori Vasilescu dhe kolegët e tij është trajnuar për të identifikuar spermën në mostrat komplekse, duke i treguar mijëra imazhe të tilla.

Në një studim shkencor të publikuar, ekipi i inxhinierisë biomjekësore në UTS tha se testi i SpermSearch ishte 1000 herë më i shpejtë se një specialist me përvojë në këtë fushë.

Megjithatë, SpermSearch nuk është krijuar për të zëvendësuar specialistët, por për të vepruar si një mjet ndihmues. Doktoresha Sarah Martins da Silva thotë se shpejtësia e këtij sistemi është jetike. “Koha është shumë e rëndësishme,” thotë ajo, një specialist në mjekësinë riprodhuese në Universitetin e Dundee.


Hello.al

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

مشاهد نيك yourtubetop.com سكس ثلاثي الابعاد final fantasy viii hentai besthentai.org undyne hentai hindi xxx bf firetube.mobi sexpadangal ben 10 xvideo eroanal.net xxx vidio hinde سيكس قديم tropsha.com مشاهدة افلام سكس اجنبى goblin slayer hentia guruhentai.com mushi asobi indian ladies punishment glossytube.mobi tamilxxn مقاطع بورن ninaporn.net sex اغراء طيز مي عز الدين arabpornmovie.com سكس اخوات حقيقي x hindi sex pornolife.mobi www.taxi69.com desi3gp indaporn.info marathi sex new shinkyoku no grimoire mirhentai.com hentai ai اقوي سكس مصري milfhdtube.net فديو سكس مصري college nipples wowhentai.net hentai doujin فيلم جنس جامد xunleimi.org بنات مصر عارية